Menu

Hlavní třída ožila Dnem zdraví

Prostranství u kruhového objezdu na Hlavní třídě bylo 7. června po celý den plné lidí a stánků. Konal se zde již tradiční Den zdraví.

Představit svou práci přišly nejrůznější organizace, byly nachystány mnohé zajímavé programy. Jeden z nejvýraznějších stánků, ke kterému proudily řady lidí, měla Fakultní nemocnice Ostrava.
Vše okolo krve
„Každoročně býváme na Den zdraví zváni městským obvodem Poruba a jsme za to moc vděční. Dnes návštěvníkům zcela zdarma určujeme krevní skupinu a také podáváme informace o dárcovství krve,“ uvedla Naděžda Kalužová z Fakultní nemocnice Ostrava. „Dárcovství krve je velmi důležité, sami nikdy nevíme, kdy ji budeme potřebovat. Naše nemocnice stále potřebuje další nové dárce,“ doplnila Kalužová.
U stánku, kde si lidé mohli nechat určit krevní skupinu, se místy dokonce tvořily krátké fronty. „Prostě svoji krevní skupinu neznám a za možnost ji bezplatně zjistit jsem velmi vděčná, ráda chvilku počkám,“ svěřila se jedna z návštěvnic předtím, než jí zdravotnice odebraly kapku krve z prstu. „Když víme, jak se jmenujeme a kde bydlíme, měli bychom znát i svoji krevní skupinu. Tak nějak tato znalost k životu patří,“ vysvětlovala Naděžda Kalužová zájemcům. Celá operace přitom zabrala jenom chviličku. Svoji krevní skupinu se lidé dozvěděli během jediné minuty od odebrání krve. Navíc poté dostali kartičku s názvem své krevní skupiny.
Jediný Kája v republice
Zejména děti během celého dne obveseloval svou přítomností oslík Kája, kterého do Poruby přivezli majitelé z Venkovské školy Bludička v Bludovicích na Novojičínsku. „Na porubském Dni zdraví byl Kája už loni a sklidil veliký úspěch. Proto jsme rádi přijali pozvání i letos,“ řekla Gabriela Žitniková z Venkovské školy Bludička. „Kája je terapeutický oslík, takže ke Dni zdraví se perfektně hodí,“ doplnila s úsměvem.
Klasifikace informací: Neveřejné
Sedmnáctiletý Kája nejprve v Bludovicích vozil děti, pak jej majitelé začali kontaktovat s lidmi se zdravotním handicapem. Později ho začali vozit do hospiců a obdobných prostor, které už kvůli nemoci nemohou senioři opouštět. „Kája má ideální velikost, vejde se i do malých pokojů k lidem, kteří jsou upoutáni na lůžko,“ popsala Kájovy přednosti Gabriela Žitniková. Kája je podle všech zjištění jediným terapeutickým oslíkem v zemi. Obdobně ještě fungují koně nebo poníci, ale jiný podobný oslík není Kájovým majitelům znám.
Postavy v gerontoobleku
Na Hlavní třídě bylo možné potkat i postavy v roztodivných skafandrech. Šlo o takzvaný gerontooblek simulující stáří. Ve svém stánku ho zájemcům zapůjčovali zástupci Moravskoslezského kraje. „Máte ztíženou pohyblivost, těžší ruce a nohy, brýle vám simulují zelený zákal. Vidíte méně a hůř, celkově se nemůžete moc hýbat,“ popisovala zájemcům o zapůjčení gerontoobleku jeho „účinky“ Viktorie Šmuková z Moravskoslezského kraje. „Lidé si alespoň vyzkouší, co je později může čekat. Největší zážitky z obleku mají děti, které začínají chápat, že jejich babičky a dědečkové to opravdu někdy nemají jednoduché,“ doplnila Šmuková.
Pro Srdce pro Porubu
Další výrazný stánek měl i samotný městský obvod Poruba. „Nabízíme poradenství v sociálních službách. Máme tady i charitativní sbírku Srdce pro Porubu a pokud lidé přispějí, mohou si vybrat i háčkované hračky, drobné upomínkové předměty a teplé ponožky,“ uvedla Jana Dolinková z odboru sociálního. Všechny ušité a uháčkované předměty přitom vyrábějí samy pracovnice odboru sociálního ve svém volném čase.
Příchozí se u mnoha dalších stánků mohli informovat na další záležitosti spojené se zdravím, či s otázkami sociální pomoci. Kulturním zpestřením Dne zdraví bylo vystoupení hudební skupiny zdravotníků Fakultní nemocnice Ostrava nazvané Trauma Band. Amatérští hudebníci se postarali o výtečnou náladu všech příchozích.
Akci připravil městský obvod Poruba ve spolupráci s Moravskoslezským krajem.