koronaweb
Menu

Do kraje zavítal ruský obchodní rada

V úterý 4. 2. 2020 se hejtman Ivo Vondrák setkal s obchodním radou Velvyslanectví Ruské federace v České republice Sergejem Bezrukovem.

Do funkce obchodního zástupce Ruské federace v České republice byl jmenován v červenci 2019 a jedná se o jeho první návštěvu v Moravskoslezském kraji. Za cíl si klade zlepšit obchodní výměnu mezi Českou republikou a Ruskem. Česko náleží z hlediska objemu obchodní výměny až do druhé desítky států EU. Podle jeho slov je to i tím, že v současnosti se u nás velké množství produktů vyrobených v Rusku kupuje přes Polsko, Německo a další státy. Zároveň české investice v Rusku klesají. Pro zlepšení obchodní výměny lze podle konzula Bezrukova rovněž využít státní podporu.

Hejtman Vondrák obchodního radu informoval o spolupráci kraje s partnerskou Vologodskou oblastí. Mimo jiné zmínil v závěru loňského roku uskutečněnou podnikatelskou misi do Petrohradu a Vologdy, které se účastnilo 10 firem z regionu. V současnosti řada z těchto společností se svými ruskými protějšky jedná o zahájení spolupráce. Hejtman zároveň navrhl, uspořádání společného semináře zaměřeného na energetiku. Seminář by vycházel z nové krajské energetické koncepce aktuálně připravované krajem. Jedním z témat může být energetická soběstačnost zajišťovaná například formou kontejnerových elektráren propojených do tzv. smart gridů – inteligentních sítí, které umožňují regulovat výrobu a spotřebu elektřiny v reálném čase.

Z dalších témat, která na jednání zazněla, byla regionální spolupráce v oblastech vzdělávání, kultury, sportu, ale třeba také cestovního ruchu a lázeňství.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.