koronaweb
Menu

Podnikatelská a vzdělávací mise z Nevady

V tomto týdnu přicestovala do Moravskoslezského kraje delegace ze státu Nevada, kterou vedl Pawel Pietrasienski, ředitel mezinárodních vztahů kanceláře guvernéra z americké Nevady. Zástupci veřejné zprávy a podpůrných institucí, univerzit, byznysu navštívili kraj v rámci svého evropského turné při kterém navštívili také Polsko, Chorvatsko a Slovinsko.

S delegací se v rámci úterního odpoledního programu v prostorách Moravskoslezského inovačního centra krátce setkal 1. náměstek hejtmana Lukáš Curylo. Podpořil spolupráci nejen v oblasti byznysu, ale i mezi univerzitami a institucemi starajícími se o tvorbu a podporu fungování inovativního ekosystému. Ocenil zájem Američanů o technologii výroby akumulátorů HE3DA pro průmyslové využití společnosti Magma Energy Storage (MES) z Horní Suché. První továrna pro sériovou výrobu velkokapacitních baterií se připravuje slavnostně zahájit provoz na jaře tohoto roku v Horní Suché. Zároveň má být další výrobní závod postaven právě ve státě Nevada na základě zájmu americké strany.

Společnost MES vyvinula technologie a proces výroby baterií s 3D prostorovými elektrodami na bázi lithiových nanomateriálů. Firma má záměr vyrábět akumulátory, které umožní jejich masové použití jako velkokapacitní záložní a vyrovnávací zdroje v energetice. Autorem patentu je Ing. Jan Procházka, který objevil možnost využití lithiových nanomateriálů k výrobě vysokovýkonných baterií na bázi unikátní prostorové (3D) elektrody, která umožní vytvořit bateriový článek nové generace s výší kapacitou, než umožňuje 2D (plošná) konstrukce.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.