koronaweb
Menu

Projít za víkend tři země pěšky? Na Trojmezí to bude opět možné

Pokud jste v poslední době zavítali na Trojmezí v srdci Slezských Beskyd, zjistili jste, že dřevěný most spojující Polsko a Slovensko nevydržel tamější povětrnostní podmínky a spadl. Právě možnost jednoduše přecházet mezi třemi zeměmi dělala z tohoto místa turistickou atraktivitu. Polská obec Istebna se rozhodla něco s tím udělat a navrátit tomuto místu smysl.

Setkání na Trojmezí

Na setkání 29. července 2020, kterého se za Moravskoslezský kraj zúčastnil náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj, cestovní ruch a evropské projekty Jan Krkoška, představili zástupci obce Istebna projekt nového mostu. Ten by spojoval Istebnu, Hrčavu a Čierne a Trojmezí by se tak stalo opět vyhledávaným místem.

„Je to místo, které symbolizuje spojení tří zemí a lidí, kteří v nich žijí. To spojení je nyní na jednom místě přerušené a Moravskoslezský kraj se v rámci svých možností zapojí do společného projektu, díky kterému by tohle krásné místo opět budilo v turistech zájem,“ potvrdil během jednání náměstek hejtmana kraje Jan Krkoška. Svou podporu vyjádřili i Wojciech Kałuża, náměstek maršálka Slezského vojvodství a Peter Dobeš, místopředseda Žilinského samosprávného kraje.

Plán nového mostu na Trojmezí

Projekt navrhuje bezbariérový most ocelové konstrukce, který bude v budoucnu na všech stranách propojen na cyklostezky, takže za víkend bude možné zvládnout projet tři země. V následujících měsících bude potřeba zajistit financování projektu, jako reálné se zdá využití operačního programu Interreg Polsko-Slovensko.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.