koronaweb
Menu

Spolupráce s Opolským vojvodstvím se dále rozvíjí

I přes nepříznivé okolnosti způsobené epidemií viru COVID‑19 pokračuje spolupráce s Opolským vojvodstvím. Ve čtvrtek 17. 9. 2020 přijeli na reciproční návštěvu našeho kraje členové Komise pro zahraniční spolupráci a propagaci regionu Sejmiku Opolského vojvodství, aby na společném jednání s členy Výboru pro zahraniční a přeshraniční spolupráci zastupitelstva Moravskoslezského kraje vyhodnotili dosavadní úroveň spolupráce a dohodli další oblasti možné spolupráce.

Členové obou orgánů navštívili přehradu Slezská Harta, kde během vyjížďky po přehradě na palubě elektrolodi posoudili za účasti předsedy Mikroregionu Slezská Harta Josefa Havlíka potenciál regionu pro rozvoj turistiky z polské strany a vyhodnotili spolupráci českých a polských obcí v blízkosti hranic.

V Opavě byli přijati primátorem Tomášem Navrátilem, jenž je v krátkosti seznámil s historií města, prohlédli si Opavu z 35 metrů výšky radniční věže Hláska a ve Slezském divadle vyslechli pěvecké vystoupení sólisty opery Juraje Nociara a houslový koncert Jelizavety Pruské.

Po společném obědě, který byl provázen výkladem Alexandra Burdy o gastronomii Opavského Slezska, proběhlo společné jednání, na němž se předseda komise Hubert Kolodziej a předseda výboru Vladimír Návrat shodli na tom, že slibně se rozvíjející spolupráci sice narušila v letošním roce opatření přijatá v souvislosti epidemií viru COVID‑19, ale tradiční akce jako například soutěže studentů ve znalostech o našich státech nebo účast atletů na běžeckých závodech v Opoli a Ostravě se podařilo uskutečnit. V blízké budoucnosti pak jako nejperspektivnější vidí spolupráci v oblasti kultury a zážitkové gastronomie.

Vladimír Návrat uvedl, že pro usnadnění této spolupráce i dalších aspektů života v pohraničí je třeba zlepšit přeshraniční dopravní spojení, a požádal Huberta Kolodzieje o pomoc při řešení váznoucích oprav dvou mostů na hraničních přechodech ve Vávrovicích a Držkovicích.

Na závěr oba předsedové konstatovali, že zlepšit by se mohla také vzájemná informovanost o aktuálních opatřeních proti šíření koronaviru v obou regionech, aby nedocházelo k omezování kontaktů, pokud to opravdu není nutné.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.