Menu

Tisková zpráva – Kolik peněz na nové kotle kraj dostane v další výzvě? To určí předběžný zájem občanů

Moravskoslezský kraj zjišťuje zájem občanů o kotlíkovou dotaci. Podle počtu těchto zájemců stát určí, kolik do Moravskoslezského kraje ve 4. kole dotací pošle peněz. Proto kraj vyzývá: pomozte nám získat na ekologické kotle co nejvíce prostředků. Nezávazné přihlášky mohou lidé vyplňovat do konce ledna 2022.

„Výměny kotlů považujeme za zásadní krok směrem k lepšímu ovzduší v našem kraji. Lidé to možná nechtějí slyšet, ale lokální topeniště jsou teď u nás skutečně největším zdrojem znečištění. Podle odhadů by v našem kraji mělo být vyměněno ještě 25 tisíc nevyhovujících kotlů, do 4. kola dotací se nám ale předběžně přihlásilo jen 3300 domácností. Rádi bychom si minimálně zopakovali úspěch z minulého kola, kdy se nám sešlo deset tisíc žádostí. Proto všechny prosíme: přihlaste se. Vaše přihláška je nezávazná, ale pomůže nám ministerstvu doložit zájem o výměnu kotle. Jedině tak můžeme pro náš kraj získat co nejvíce financí,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že formulář k vyplnění lidé najdou na krajských stránkách Lokální topeniště nebo přímo pod tímto odkazem, čas mají do konce ledna 2022.

Moravskoslezský kraj výměny kotlů podporuje také finančně. „K penězům, které na kotlíkové dotace dostáváme od státu, přidáváme peníze i z krajského rozpočtu. Každý úspěšný žadatel může počítat se sedmi a půl tisíci korun navíc. Od roku 2016, tedy v prvních třech kolech kotlíkových dotací jsme domácnostem z krajských peněz rozdělili 139 a půl milionu korun. Aktuálně zbývá proplatit ještě tři a půl tisíce projektů, na které dá kraj dalších 27 milionů. Jsem rád, že zastupitelé na svém posledním prosincovém jednání schválili krajské příspěvky i pro připravované 4. kolo kotlíkových dotací, v rozpočtu je na ně prozatím připraveno 61 milionů,“ vyčíslil náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška a dodal, že na ekologické kotle přispívají také obce. Ve třetí výzvě se zapojilo 86 obcí v regionu, ze svých rozpočtů lidem přidali od dvou do 15 tisíc korun. Například Ostrava a Petrovice u Karviné přispívají 10 tisíc korun, Rychvald a Klimkovice dokonce 15 tisíc korun, Odry nebo například Nový Jičín pošlou na nový kotel úspěšným žadatelům stejně jako kraj, tedy 7500 korun.

V prvním a druhém kole kotlíkových dotací bylo v Moravskoslezském kraji vyměněno 13 a půl tisíce kotlů, na které šlo od státu jedna a půl miliardy korun. Ve třetím kole bude celkem vyměněno dalších 10 tisíc kotlů, na které kraj od státu získal 1,18 miliardy korun. K dnešku (20. 12.) bylo celkově za historii kotlíkových dotací proplaceno 18 754 projektů na nové zdroje tepla, z Operačního programu Životní prostředí byly dosud vyplaceny dvě miliardy a 50 milionů korun.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.