Menu

Tisková zpráva – Učitele z příborského gymnázia ocenila královská rodina

Pedagog Jiří Svoboda z Masarykova gymnázia v Příboře získal prestižní uznání britské královské rodiny. Jeho královská Výsost princ Edward ocenila sto pedagogů z celého světa, kteří se ujali řízení místních programů DofE, tedy Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu. Jiří Svoboda program na příborském gymnáziu vede třetím rokem a mezi stovku oceněných se dostal díky svému přístupu a nasazení.

„Mimořádně si vážím učitelů, kteří se nad rámec svých povinností věnují osobnostnímu rozvoji svých žáků. Mám velkou radost, že program DofE zapustil hluboké kořeny v našem kraji a další a další školy se svými žáky se do programu zapojují. Před 65 lety program založil princ Philip pro mladé lidi mezi 13 a 24 lety, aby je motivoval k práci na sobě a svém růstu. Úspěšní absolventi programu získávají mezinárodně uznávaný certifikát, který jim může dopomoci získat zajímavé pracovní příležitosti nebo studium v zahraničí,“ vysvětlil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny s tím, že program funguje ve 130 zemích světa, ročně ho plní 1,3 milionu mladých lidí. Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu Moravskoslezský kraj podporuje, na její organizaci v regionu již poskytl 330 tisíc korun.

Jiří Svoboda obdržel pochvalný dopis od Jeho královské Výsosti prince Edwarda – nejmladšího syna prince Philipa a britské královny Alžběty II. – a speciální pamětní minci vyrobenou Královskou mincovnou, která připomíná život a odkaz prince Philipa. Celkem bylo uděleno pouze sto těchto mincí, získali je pedagogové, kteří mají v rámci programu největší vliv a zcela vynikají nad ostatními.

„Jiří je velký nadšenec. Se studenty neustále vymýšlí něco nového, nebojí se plánovat zahraniční expedice i ve spolupráci s dalšími školami. Nedávno vyrazili na přechod Kitzbülských Alp, kde zdolali 960 metrů dlouhé ferraty, nebo na Tenerife, kde vystoupali na nejvyšší horu Španělska Pico de Teide (3 718 m n. m.). V době zavření škol organizoval online setkání účastníků programu a motivoval je k tomu, aby s programem pokračovali a nepřestávali na sobě pracovat. Svými znalostmi a zkušenostmi aktivně přispívá k diskuzi o propojování formálního a neformálního vzdělávání na školách. Ocenění si za svoji nadstandardní angažovanost rozhodně zaslouží,“ uzavřela regionální manažerka DofE pro Moravskoslezský kraj Veronika Ormaniecová.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.