Menu

Tisková zpráva – Památku sochaře Rybičky uctí také výstava v nově vznikajícím muzeu

Odkaz Miroslava Rybičky, který zesnul 8. května 2021, uctí nejen pokračování prací v restaurátorské dílně při VŠB-TUO, ale i expozice v rámci nového muzea v Kopřivnici. Jeho sochařská díla se stala součástí měst a obcí a spoluvytváří atmosféru řady veřejných prostor v Moravskoslezském kraji.

sochař Rybička

„Pan Rybička byl příkladem moravskoslezského patriota. S rodiči se do našeho kraje přistěhoval jako dítě, vyrůstal tu, pak na čas z kraje odešel za vzděláním. Po absolutoriu umělecké školy v Hořicích a Akademie výtvarných umění v Praze se vrátil zpět do regionu. Je to ukázkový příklad toho, co vzkazuji všem mladým. Vydejte se do světa, studujte, sbírejte zkušenosti, a pak se nám sem vraťte. Pan Rybička se vrátil, což bylo rozhodně pro náš kraj dobře,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a upozornil, že sochy, fontány, busty nebo reliéfy, které pan Rybička vytvořil nebo restauroval, mnozí lidé dennodenně potkávají. Jedním z jeho nejslavnějších sousoší jsou Smutní milenci na ostravské Černé louce. Významná je i busta Petra Bezruče v Jistebníku.

„Jsem rád, že Moravskoslezský kraj přispěl ke splnění několika přání pana Rybičky. Pečuje o sbírku historických motocyklů, které kraji pan Rybička daroval, zasadil se o vznik restaurátorské dílny při VŠB a podporuje její provoz, pracuje na vzniku nového Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici, kde bude část unikátní sbírky vystavena. Muzeum se bude otevírat letos na podzim, což bude další příležitost, abychom si odkaz pana Rybičky znovu připomněli,“ uzavřel hejtman kraje Ivo Vondrák.

Úřední hodiny pro veřejnost:

Po, St: 8:00‑17:00 hod.

Út, Čt: 8:00‑14:30 hod.

Pá: 8:00‑13:00 hod.