Jste zde: Úvodní stránkaAktuality

Kraj uspořádal Konferenci MA21 v Moravskoslezském kraji

Jak vysvětlit místní Agendu 21 (MA21) jako jednu z metod řízení kvality ve veřejné správě? Jak komunikovat udržitelný rozvoj? Na tyto a další otázky odpovídali hosté a prezentující na konferenci, která se uskutečnila dne 27. 9. 2018. v hotelu Imperial v Ostravě. Tu uspořádal Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Institutem komunitního rozvoje.

Témata, která byla diskutována, se týkají všech obcí, měst a krajů realizující tuto metodu.  Na konferenci se představilo např. město Třebíč, které je jedním z velmi aktivních měst v oblasti fair trade. Zástupkyně Prahy 8 představila efektivní komunikaci s mládeží. Jak je možno realizovat místní Agendu 21 také v malé obci ukázali příklady obcí Křižánky a Služovice. O tom, jak se daří oživování veřejného prostoru prezentovala zástupkyně městského obvodu Poruba. Se svým příspěvkem o podpoře obcí vystoupil zástupce kraje Vysočina. V našem kraji je velmi aktivní město Kopřivnice, které metodu aplikovalo na celý systém řízení. Se svými aktivitami v místní Agendě 21 seznámil přítomné Moravskoslezský kraj.

Udržitelný rozvoj se týká také zdraví. Jak zpracovat a aplikovat Plán zdraví a kvality života prezentovala zástupkyně města Jihlava. V neposlední řadě byla představena nová aplikace na propojování neveřejného a soukromého sektoru v oblasti sociálního podnikání.

„Místní Agenda 21 je součástí naší snahy o kvalitní veřejnou správu a současně je i důležitým nástrojem pro zlepšování či udržení kvality života. Jde o dlouhodobý proces, kde nezbytnou součástí je vytváření partnerství mezi místní samosprávou a dalšími organizacemi ve městech. Také si uvědomujeme, že mezi podstatné rysy Místní Agendy 21 patří aktivní komunikace a různé formy plánování akcí a projektů s veřejností, o kterou se v našem kraji snažíme,“ řekl náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj Jan Krkoška.